Ragıp Karcı: Rasim Köroğlu'na - Şair Rasim Köroğlu - Resmi Websitesi

Ara
İçeriğe git

Ana menü:

Ragıp Karcı: Rasim Köroğlu'na

Şair İçin Yazılanlar
Ragıp Karcı
 
 
Bookmark and Share
Cuma akşamı dinlediğim şairler içerisinde seçme yapma şansım yok. Şölene katılan şairler için de öyle. Yukarıda da söyledim: Kayseri şairlerin olduğundan çok şiirin kaynadığı bir yer.
 
Şairlerin hepsini kutluyorum. Yazıyı bitirirken ufak bir tavsiye: Cuma akşamlarının bazılarını ŞİİR OKUMA saati yapmaları. Meselâ ayda bir kadîm şairlerden birinin şiirleri okunur. Takip eden Cuma akşamı okunmuş olan şairin şiirleri üzerinde durulur. Belki bir de nazîre yazılır ve onlar okunur. Şiir üzüntüyle belirtmek isterim ki, ülkemizde sadece yazılan bir sanat dalıdır. Okunan bir sanat dalı olmasına belki Kayseri’deki Cuma akşamları şiir okumalarında başlanır. Yaşlıların yapacakları pek bir şey var mıdır bilemiyorum. Ancak gençler bu işe şiir üzerine yazılanları da okuyarak girişebilirler. Bunun en iyi örneğini Eskişehir’den gelen Rasim Köroğlu’da bulabilirsiniz.
 
Rasim Köroğlu ilerlemiş yaşına ve bilgi ve görgüsüyle şiirini neredeyse pişirmiş olmasına
rağmen hâlâ şiir üzerine yazılanları okumaya devam ediyor. Şiirinde kendini belli eden hayatı kuşatıcı edâsından anlaşılmış olmalıdır. O gece bize okuduğu şiirler doğmaca şiirlerdi ve şiirin temel ahlâkının ve yapısının gerektirdiği bütün hususiyetleri içinde bihakkın taşıyordu. Sınamak gibi olmasın: Sadece soruyorum ve merak ediyorum: Kayseri şairlerinin kaçı böyle bir marifeti sergileyebilir? Kayserili şairlerin bize kısa sürede de olsa tattırdıkları hayal, böyle bir ihtimalin olduğunu haber veriyor. Ve onlardan da böyle bir maharet beklemekte bizi haklı çıkarıyor.
Yoksa öyle değil mi? Aşık Seyrâni'nin neslinden bunu beklemek hakkımız sanıyorum.
 
Ragıp Karcı
2009
 
 
Yandex.Metrica
İçeriğe dön | Ana menüye dön